GNM SZÍNITANODA EGYESÜLET
MŰVÉSZETI SZAKKÖZÉPISKOLA
HÁZIREND
A GNM „SZÍNITANODA” EGYESÜLET MŰVÉSZETI SZAKKÖZÉPISKOLA HÁZIRENDJE
Készítette: Jóváhagyta:
Kovács Gábor Dénes igazgató Gór Nagy Mária fenntartó
- Általános rendelkezések
- A GNM Színitanoda Egyesület Művészeti Szakközépiskola (továbbiakban: Színitanoda) házirendje az iskolai életrendet leíró, annak működését szabályozó dokumentum, a Színitanoda valamennyi oktatójára, és növendékére vonatkozik. A Házirend az iskola Szervezeti és Működési Szabályzatának melléklete, célja, hogy segítse az iskolai működés és a színpadi szakmai gyakorlati tevékenység összehangolását, az oktatás, a vizsgaelőadások és a színpadi produkciók magas szintű megvalósítását.
- A Színitanoda növendékei az évnyitót követő iskolagyűlésen ismerhetik meg a Házirend szövegében megfogalmazott szabályrendszert, amelyet - az esetleges kiegészítéseket, módosításokat követően – magukra nézve kötelező jelleggel elfogadnak.
- A Színitanoda oktatóinak kötelezettségeit munkaszerződésük, munkaköri leírásuk, és más kollektív szabályok (pl.: SZMSZ) rögzítik.
- A növendékek diák képviselőiken keresztül élhetnek jogukkal, hogy betekintést nyerjenek a Színitanoda működéséhez kapcsolódó dokumentumok közül azokba, amelyekre nem terjed ki a személyiségi jogok védelme.
- A Színitanoda alapvető elvárása, hogy a növendékek legjobb képességeiknek, adottságaiknak megfelelően, önmaguk, és növendéktársaik iránti felelősséggel (mindenfajta tudatmódosító szer alkalmazásától, ill. alkohol fogyasztásától mentesen) vegyenek részt a tanítási órákon, foglalkozásokon valamint a színpadi szakmai gyakorlatokon. Magatartásukkal nem zavarhatják ill. gátolhatják a Színitanoda alaptevékenységét, az oktatást. Ezen alapszabály, ill. a házirendben foglaltak megsértése fegyelmező, vagy fegyelmi intézkedést vonhat maga után, amelyek fokozatai, és formái a következők:
a; szaktanári figyelmeztetés,
b; a tanítási órán való részvétel felfüggesztése,
igazolatlan mulasztás,
c; igazgatói figyelmeztetés,
d; igazgatói megrovás
d; eltiltás a tanév folytatásától,
e; kizárás a Színitanodából.
Utóbbi két esetben az igazgató a DÖK véleményének ismeretében, a fegyelmi eljárás kívánalmainak megfelelően, dönt.
- A Színitanoda növendékeinek kulturált, udvarias, segítőkész magatartással szükséges betartaniuk a társadalmi együttélés szabályait az oktatás bármely helyszínén és foglalkozásán, sikeresen kell törekedniük az intézmény méltó képviseletére.
- Valamennyi növendék köteles bejelenteni a Színitanoda titkárságán saját és szülei elérhetőségét, személyi adatait, valamint az azokban bekövetkezett változást a tanév első hetében.
- Tanulói jogok
Minden növendéknek joga, hogy:
- Adottságainak, képességeinek megfelelő színvonalú képzésben és oktatásban részesüljön,
- Személyiségét, önazonosságát, emberi méltóságát tiszteletben tartsák, és védelmet biztosítsanak a számára,
- Tájékoztatást kapjon az őt érintő kérdésekről és hozzájusson a jogai gyakorlásához szükséges információkhoz,
- Képviselői útján részt vegyen az érdekeit érintő döntések meghozásában,
- Az emberi méltóság tiszteletben tartásával szabadon véleményt nyilvánítson, javaslatot tegyen az iskolai munkára vonatkozóan.
- Véleményalkotását az iskolavezetés felé írásban, valamint a DÖK képviseleten keresztül kezdeményezett tanulócsoportonként, osztályonként rendezett megbeszéléseken, ill. iskolagyűlésen gyakorolhatja.
III. Az oktatás színhelyei és eszközei
- Az eredményes munkához szükséges, a szakmai képzés hatályos szakmai és vizsgakövetelményeiben valamint kerettantervében előírt feltételeket, az oktatáshoz szükséges tantermeket, valamint eszközöket a Színitanoda fenntartója, a GNM Színitanoda Egyesület biztosítja. Ezeket valamennyi növendék jogosult iskolai célokra rendeltetésszerűen igénybe venni, használatukért felelősséggel tartozik.
- Az oktatás az iskola székhelyén (1084 Budapest, Német u. 14.), a fenntartó által bérelt, valamint egyéb kijelölt helyszíneken, tantermekben és játszóhelyeken folyhat. Az oktatáshoz szükséges technikai eszközök (magno, TV, video, projektor, laptop) alkalmazását a szaktanáron túl a növendék is kezdeményezheti, rendeltetésszerű használatukért felelősséggel tartozik.
- A helyiségek használati rendjét, a Színitanoda mindennapi működését az Óra- és próbarend írja le. Az aktuális heti munkarend az előző hét pénteki napján 12 óráig kerül publikálásra, kifüggesztésre, ill. elektronikus továbbításra a DÖK képviselők felé. Az Óra és próbatáblát a növendékek kötelesek folyamatosan figyelemmel kísérni.
- A tanulmányi időn túl önálló próba-lehetőség joga is megilleti a növendékeket 18 és 21 óra között. A próbabeosztást a növendékek készítik el, (Önálló próbabeosztás) a termek és eszközök rendeltetésszerű használatáért, az iskola zárásáért felelősséggel tartoznak. 21 óra utáni önálló próbákra kizárólag igazgatói engedéllyel kerülhet sor.
- A gyakorlati vizsgákhoz, színpadi szakmai gyakorlathoz szükséges eszközökre, kellékekre, jelmezekre vonatkozóan a növendékek felelősséggel tartoznak.
- A növendékek kötelessége, hogy kíméljék az iskola valamint a szakmai gyakorlatot biztosító intézmény felszerelését, az észlelt rongálást, károkozást haladéktalanul jelenteni a titkárságon. Az oktatási helységekkel és eszközökkel kapcsolatos gondatlan károkozás esetén a kárérték 50%-át, szándékos károkozás esetén teljes összegét köteles megtéríteni a növendék. A növendékek egyéni befizetéssel (2000 Ft/fő) kárrendezési alapot hoznak létre, a személyhez nem köthető károk rendezésére. Az alap kiadásainak elszámolására, a maradvány visszafizetésére év végén kerül sor.
- A növendékek kötelesek rendben és tisztaságban tartani az iskola székhelyét, – egyéni beosztás alapján – résztvesznek annak takarításában hétköznapokon 7.30 - 8.30 valamint pénteken az iskola zárását megelőzően (Takarítási beosztás).
- A növendékek félévenként 1 tisztasági csomaggal hozzájárulnak a tisztitó szerek és higéniés felszerelések biztosításához.
- A növendékek csak tanulmányi munkájukhoz szükséges eszközöket vihetnek az intézmény épületébe, felszereléseik tárolására zárható szekrényt vehetnek igénybe.
- A színpadi szakmai gyakorlat során a növendékek kötelesek az általános ill. a sajátos tisztasági, munkavédelmi, viselkedési szabályokat betartani Utóbbiakról a gyakorlat vezetőjétől kapnak tájékoztatást.
- A növendékek megjelenésének gondozottságot és kultúrált életvitelt kell tükröznie. Az iskolában, valamint az iskolai programokon, foglalkozásokon nem lehet szélsőséges irányzatokat kifejező ruházatban megjelenni, valamint ezen irányzatok jelvényét viselni.
- A növendék kötelessége, hogy a baleseti, tűzvédelmi és bombariadó esetén követendő rendszabályok alapján az azokban meghatározottak szerint járjon el.
- A nem dohányzók védelméről szóló törvény értelmében az iskolában és annak tíz méteres körzetében tilos a dohányzás. Ezen rendelkezés megszegése fegyelmi intézkedést és pénzbüntetést vonhat maga után.
- Közterületen történő dohányzás esetén a növendékeknek be kell tartaniuk a közfelügyelet ide vonatkozó szabályait.
- A tanítási órák rendje
- Az oktatás valamint a színpadi szakmai gyakorlat ideje hétköznapokon 8 órától 18 óráig terjed, az ettől eltérő időpontokat az óra és próbarend tartalmazza.
- A tanév rendjét, a vizsgaidőszakok és a tanítási szünetek megjelölésével az igazgató – a hatályos rendeletek alapján - egyezteti a tantestülettel a tanév elején, és erről tájékoztatja a növendékeket.
- A növendékek időbeosztását alakító órarendi változást legalább 1 nappal előbb a Színitanoda titkárságának, tudatnia kell az érintettekkel. (Óra és próbatábla.)
- A színpadi szakmai gyakorlathoz kapcsolódóan műsorra kerülő előadások résztvevőit - az Óra és próbatáblán elhelyezett - Produkciós lap
- Mulasztások és igazolásuk
- Az oktatás kötelező foglalkozásairól kizárólag az érintett szaktanár, és az igazgató engedélyével lehet távolmaradni, amelyet jelezni kell az iskola titkárságán.
- A tanrendi foglalkozásokat érintő, mulasztással járó színpadi, filmes, egyéb szakmai szereplést a Színitanoda növendékei kizárólag az igazgató engedélyével vállalhatnak.
- Előrelátható mulasztással kapcsolatban a növendék igazgatói engedélyt köteles kérni, s köteles azt a titkárságon bejelenteni. Ennek elmaradása esetén a hiányzás igazolatlannak minősül. Az eltávozást, az igazgató indokolt esetben – a Színitanoda üzemmenetének biztosítása érdekében - megtilthatja.
- Előre nem látható hiányzásról (betegség, egyéb akadályoztatás) a mulasztás első napján 12 óráig, színpadi szakmai gyakorlat esetén legkésőbb a kezdést megelőzően 1 órával, az iskola titkárságát értesíteni kell. A hiányzást a megjelenés napján, de legkésőbb 5 napon belül (orvosi igazolással) szükséges igazolni.
- A tanítási órára késve (a megkezdés után 10 percen túl) érkezők nem zavarhatják meg a foglalkozást. A mulasztás igazolhatóságáról a szaktanár dönt.
- A szaktanár megjelenésére, egyéb jelzés ill. tájékoztatás hiányában 20 percet kötelesek várakozni a növendékek.
- A tanév során a növendék igazolt mulasztása nem haladhatja meg a tantestület által megengedhetőnek ítélt mértéket. Ha a növendék hiányzásából fakadó szakmai lemaradását a tantestület behozhatatlannak ítéli, tanulói jogviszonya megszűnik, ill. év ismétlésre kötelezhető.
- Amennyiben a színházi szakmai gyakorlat során a növendék igazolatlan hiányzása miatt az előadás meghiusul, a növendék köteles viselni a felmerülő költségeket.
- A növendék igazolatlan mulasztásai fegyelmi eljárást vonnak maguk után az alábbiak szerint:
- 10 óra igazolatlan mulasztás esetén a Színitanoda figyelmezteti a növendéket, értesíti a szülőt, esetlegesen a kollégiumot.
- 20 óra igazolatlan mulasztás esetén a tantestület érintett tanárainak bevonásával az iskola vezetése dönt a növendék tanulói jogviszonyával ill. fegyelmi vétségével kapcsolatban, erről értesíti a növendéket, a szülőt, esetlegesen a kollégiumot.
- 30 igazolatlan óra esetén a növendék tanulói jogviszonya automatikusan megszűnik.
- A tanulmányi munka értékelése
- A növendék tanulmányi eredményeit öt fokozatú (elégtelen, elégséges, közepes, jó, jeles) minősítéssel félévenként értékelik a szaktanárok.
- Elégtelen minősítés esetén a növendéket megilleti a javítás lehetősége - kivéve a szakképzés főtárgyát, a színészmesterséget -, amelynek módját a szaktanárral egyezteti. A tárgyakból egy alkalommal tehető javító vizsga.
- A színészmesterség tárgyból elért elégtelen, illetve félévi eredmény esetén a növendék tanulói jogviszonya megszűnik.
VII. A DÖK tagok, osztálytitkárok feladatai
- A titkárságtól kapott információkról tájékoztatja a növendékeket.
- Előkészíti a szaktanár számára a megbeszélt segédeszközöket, gondoskodik óra után az eszközök visszaszolgáltatásáról.
- Minden óra, foglalkozás során – a szaktanárral történt egyeztetés alapján - vezeti a hiányzókat.
- Amennyiben az órakezdés időpontját követő 10 percig nem érkezik meg a szaktanár, jelzi ezt a titkárságnak.
- Gondoskodik – az utolsó órát tartó pedagógussal együtt - a tanterem tisztaságáról, és rendjéről, az épület zárásáról.
A Házirendet az aláíró felek évente felülvizsgálják, szükség szerint módosítják.
Soron kívüli módosítást a DÖK valamint a tantestület kezdeményezhet.
A fenti Házirendet az iskolavezetés és a DÖK megvitatta, elfogadta.
Budapest, 2014. szeptember 1.